Ajankohtaista

In memoriam Matti Räsänen

In memoriam Matti Räsänen (1934-2020)

Emeritusprofessori Matti Räsäsen pitkä ja ansiokas kansatieteellinen tutkimusura sivuaa läheisesti myös Seurasaarisäätiön toimintaa.

Turun yliopistossa kansatieteen professorina vuosina 1987-1995 toiminut emeritusprofessori väitteli Helsingin yliopistossa oluenpanosta Vom Halm zum Fazz vuonna 1975. Uransa aikana hän työskenteli muun muassa Kuopion museon hoitajana ja johtajana sekä Helsingin ja Jyväskylän yliopistoissa assistenttina ja yliassistenttina. Matti Räsänen tunnetaan laajasti myös Saksaa ja kotiseutuaan Savoa koskevista tutkimuksistaan sekä inkeriläisiä koskevasta tutkimushankkeestaan.

Seurasaarisäätiön tieteellisen tutkimustoiminnan tukirankana Matti Räsänen oli neljä vuosikymmentä. Vuonna 1959 hän pääsi mukaan Kansallismuseon kansatieteellisen osaston johtaja Niiilo Valosen käynnistämään ja Seurasaarisäätiön rahoittamaan suureen kylätutkimukseen. Seurasaarisäätiön kylätutkimushankkeeksi myöhemmin nimetyssä projektissa dokumentoitiin kaikkiaan 33 suomalaista kylää niiden rakennuskantaa piirtämällä ja valokuvaamalla sekä kylien asukkaita haastattelemalla. Hankkeeseen osallistui Matti Räsäsen lisäksi yli 20 tutkijaa, opiskelijaa, taiteilijaa ja taideopiskelijaa. 

Kenttätyöt kylätutkimushankkeessa Matti Räsänen aloitti 25-vuotiaana Punkalaitumen Haviokoskella. Hän jatkoi kenttätöitä tämän jälkeen Länsi-Suomen kylissä: Tammelan Portaassa vuonna 1960, Kokemäen Harolassa, Yli-Iin Jakkukylässä ja Maalismaalla, Ylitornion Kainuunkylässä vuonna 1961, Ikaalisten Iso-Röyhiössä vuonna 1965 ja Lohtajan Marinkaisessa vuonna 1966 sekä Ylitornion Kainuun kylän Pekanpäässä vuonna 1967. 

Parikymmentä vuotta myöhemmin Matti Räsäsen tehtäväksi tuli suorittaa loppuun professori Niilo Valoselta kesken jäänyt kylätutkimushanke. Hän laati vuonna 1990 Seurasaarisäätiön tiedetoimikunnan puheenjohtajan ominaisuudessa suunnitelman Suomalainen kylä -tutkimuskokonaisuuden loppuun saattamisesta ja sen julkaisemisesta. Projekti kesti kymmenen vuotta aina vuoteen 2000 asti, ja siinä työskentelivät Matti Räsäsen johdolla tutkijat Riitta Räsänen ja Anna Kirvennummi. Osin opetus- ja kulttuuriministeriön rahoituksen ansiosta valmistui Suomalaisen Kirjallisuuden Seuran kustantamana julkaisu Suomalainen kylä, joka nimettiin Tieto Finlandia-ehdokkaaksi, mikä on poikkeuksellinen huomionosoitus suomalaiselle kansatieteelle. 

Matti Räsänen osallistui Seurasaarisäätiön toimittaman kansatieteellisen aikakausjulkaisun Ethnologia Fennican toimituskunnan työhön vuosina 1983-1988 yhdessä professori Juhani U. E. Lehtosen, filosofian tohtori Leena Sammallahden, professori Ilmar Talven ja toimitussihteeri Päivyt Niemeläinen-Amin kanssa. 

Matti Räsänen toimi Seurasaarisäätiön tiedetoimikunnan puheenjohtajana 1990-2020 sekä Seurasaarisäätiön edustajiston jäsenenä, varapuheenjohtajana ja puheenjohtajana vuosina 1988-1999.

Matti Räsänen kirjoittaa Suomalainen kylä -julkaisun esipuheessa: 

"Kaikkien yllä mainittujen tahojen tuki on ollut tärkeä tämän julkaisuhankkeen toteutumiselle. ... Lisäksi tahdomme muistaa niitä lukuisia kyläläisiä ja paikallisia yhdyshenkilöitä sekä arkistojen ja museoiden virkailijoita, jotka ovat auliista antaneet apuaan tutkimuksen eri vaiheissa. Esitämme kaikille yhteisesti parhaat kiitoksemme."

Nyt on Seurasaarisäätiön aika kiittää ja jättää jäähyväiset monella tapaa ansioituneelle tutkijalle Seurasaaren ja suomalaisen kulttuuriperinnön eteen tehdystä työstä. 

Matti Räsäsen muistoa kunnioittaen

Helsingissä 21.12.2020 

Seurasaarisäätiön hallitus ja tiedetoimikunta

puolesta toiminnanjohtaja Aila Nieminen

 

 

 

21.12.2020

Aikaisempia uutisia:

28.12.2020In memoriam Kauno Pollari
21.12.2020In memoriam Matti Räsänen
08.12.2020Seurasaarisäätiö toivottaa rauhallista joulun aikaa ja hyvää tulevaa vuotta 2021!
05.10.2020Emil ja Lempi Hietasen rahaston stipendiaatit vuonna 2020
14.09.2020Haussa nyt Emil ja Lempi Hietasen rahaston tutkijahuonestipendi
08.06.2020Siihirsiä ja jääkellarikaljaa! Varaa oma Seurasaari-historiakierros
02.04.2020Liiku luonnossa vastuullisesti koronapandemian aikana
19.03.2020Juhlakentän kioski, Kahvihuone Mieritz ja koronavirusepidemia

Yhteistyössä


Seurasaarisäätiö, Huvila 3, Seurasaari, 00250 Helsinki
toimisto(at)seurasaarisaatio.fi
+358 (0)40 649 3040

© 2021 Seurasaarisäätiö
Powered by: NettiSite