Ajankohtaista

Seurasaaren meripelastusvaja kunnostettu

Seurasaaressa sijaitseva historiallinen meripelastusvaja on kunnostettu kuluneen kevään ja kesän aikana. Tämän ainutlaatuisen, 1900-luvun alun asussaan olevan vajan kunnostustyön toteuttivat Helsingin Meripelastusyhdistyksen jäsenistä koostuva ryhmä. Työ tehtiin kokonaan vapaaehtoistyönä. Tiistaina 23.10.2018 järjestetyssä tilaisuudessa Helsingin Meripelastusyhdistys luovutti vajan Suomen Meripelastusseuralle.

Vajan seinät hiottiin ja maalattiin useampaan kertaan perinteisellä punamultamaalilla ja seinien tekstit ja logo uusittiin alkuperäisen mallin mukaan. Kunnostustöihin kului kaikkiaan lähes tuhat työtuntia. Hanketta konsultoivat Helsingin kaupunginmuseo ja Seurasaarisäätiö.

Meripelastusvajan kunnostustyö oli Helsingin Meripelastusyhdistyksen lahja viime syksynä 120 vuotta täyttäneelle Suomen Meripelastusseuralle. Meripelastusseuran toimitusjohtaja Jari Piirainen totesikin seuran olevan vaikuttunut ja kiitollinen tästä lahjasta. Vaja on tärkeä osa vapaaehtoisen meripelastustoiminnan historiaa ja kunnostettuna se säilyy tulevienkin sukupolvien nähtäväksi.

1900-luvun alussa pääkaupunkiseudun rannikolla oli kymmenkunta Meripelastusseuran ylläpitämää meripelastusvajaa, jotka oli tarkoitettu ensisijaisesti hengenpelastukseen. Vajat oli varustettu soutuveneellä ja pelastusvälineillä. Nyt kunnostettu, Isännäntalon (Seurasaarisäätiön toimisto) edustalla sijaitseva vaja on ainoa säilynyt.

 

25.10.2018

Aikaisempia uutisia:

25.10.2018Seurasaaren meripelastusvaja kunnostettu
11.10.2018Emil ja Lempi Hietasen rahaston stipendiaatit 2018
18.05.2018Seurasaari -esite 2018 ilmestynyt
04.05.2018Seurasaaren Sanomat 2018