
Torstaina 21.11.2024 klo 12.00-13.30 Kahvihuone Mieritzissä keskustellaan kansanmusiikin kentällä toimimisesta Suomessa esiintyvän muusikon, musiikintekijän, pedagogin ja soitinrakentajan näkökulmista. Keskustelua viitoittavat kansanmusiikin alan vierailijoiden Samuli Karjalaisen ja Kirsi Vinkin monipuoliset työnkuvat sekä kokemukset ammattiensa ääreltä. Tilaisuuden aluksi nautitaan kahvia/teetä ja väleissä kuullaan akustista musiikkia!
Samuli Karjalainen on freelance muusikko, joka esiintyy, säveltää, sovittaa ja äänittää musiikkia sekä toimii opettajana ja jami-isäntänä. Kirsi Vinkki on instrumenttipedagogiikan, kansanmusiikin ja viulunsoitonopettaja, muusikko ja käsityöläinen, joka työskentelee myös soitinverstaalla sekä tapahtumien järjestäjänä.
Lämpimästi tervetuloa kuulolle ja ottamaan osaa keskusteluun!
Rajallisten tilojen vuoksi voimme ottaa vain rajallisen määrän osallistujia. Muista siis perua ilmoittautumisesi, jos et pääsekään paikalle.
Ilmoittautumiset osoitteeseen toimisto@seurasaarisaatio.fi Ilmoittautumisen yhteydessä ilmoita mahdolliset allergiat ja erityisruokavaliot.
SYKSYN VIIMEISESSÄ TAPAAMISESSA 5.12. valmistetaan himmeleitä.
Tapahtumissamme noudatetaan Seurasaaren senioreiden turvallisen tilan periaatteita.
Tervetuloa mukaan!
Seurasaaren seniorit on avoin ryhmä, jossa helsinkiläiset seniorit saavat kokoontua nauttimaan yhdessäolosta ja kulttuurista Seurasaaressa. Tapaamisia järjestetään osallistujien toiveista käsin luonnon ja kulttuurin äärellä. Tilaisuuksien innoittajana on elävä kulttuuriperintö, johon Seurasaari tarjoaa erinomaiset mahdollisuudet. Ryhmään osallistuminen ei edellytä säännöllistä mukanaoloa. Hanketta rahoittaa Helsingin kaupunki.