
Hei seniorit!
Tervetuloa mukaan vierailemaan Meilahden Kartanolle ensi torstaina 28.8. klo 12:00. Pääsemme tutustumaan kartanon tiloihin ja kuulemme kartanon historiasta sekä sen nykyisestä toiminnasta Meikun olohuoneena. Alla lisätietoa myös Seurasaaren elokuussa järjestettävistä Seurasaari Soi! 2025 konserteista sekä kansantanssiesityksestä. Lämpimästi tervetuloa.
To 28.8. klo 12 Vierailu Meilahden kartanolle (Tamminiementie 8, 00250 Helsinki)
Tervetuloa mukaan tutustumaan Meilahden kartanoon, taiteen ja kaupunkilaisten kohtaamispaikkaan. Kartanon juuret ulottuvat 1800-luvulle ja sen tarina jatkuu tänä päivänä kaikille avoimena taiteen, kulttuurin ja elämysten keskuksena – paikkana, jossa menneisyys ja nykyaika kohtaavat.
Vierailun aikana pääsemme kiertämään ohjatusti Meilahden kartanon tiloja ja kuulemme talon historiasta sekä sen nykyisestä toiminnasta Meikun olohuoneena. Vierailun jälkeen kahvittelemme lyhyen kävelymatkan päässä Kahvihuone Mieritzissä (Seurasaari). Tarjolla on kahvia/teetä sekä pientä makeaa. Tilaisuus on maksuton.
Lämpimästi tervetuloa mukaan kuulolle!
Seurasaaressa järjestetään jälleen Seurasaari Soi! 2025 konsertteja. Konsertit järjestää Seurasaarisäätiö yhteistyössä Seurasaaren ulkomuseon kanssa. Konserttiliput sisältyvät museolipun hintaan. Pääset konsertteihin ilmaiseksi, jos sinulta löytyy museokortti. Alla tietoa tulevista tapahtumista sekä lisätietoa esiintyjistä myös Seurasaarisäätiön Tapahtumat-sivulla. Lämpimästi tervetuloa!
Seurasaari Soi! 23.8.2025 klo 15:00-16:00 Hallan talo
Pia Siirala: Henkilölaulua etsimässä
Konsertin teemana on koillisen Siperian alkuperäiskansojen henkilölaulun perinne, jossa lapset saavat syntyessään nimen ohella lahjaksi henkilölaulun. Myöhemmällä iällä lauluja alkaa syntyä omassa päässä spontaanisti, kun ihminen on yksin ajatustensa kanssa. Henkilölaulut ovat jatkuvassa muutoksen tilassa, mistä johtuen toisinnot samasta laulusta usein kuulostavat hyvin erilaisilta.
Seurasaari Soi! 24.8.2025 klo 13:00-14:00 Iisalmen pappila
Eppel & Peppel: Rassel prassel pling
Miltä metsässä tai saunassa kuulostaa? Osaako moppi tanssia? Laulun, harmonin, huilujen, haitarin, lyömäsoittimien sekä saippuakuplien siivittämänä Rassel prassel pling kutsuu kaksikieliselle musiikkimatkalle Hanna Lundströmin lastenrunojen maailmaan.
Hur låter det i skogen eller bastun och kan moppen dansa? Med hjälp av sång, harmonium, flöjter, dragspel, slagverk och såpbubblor tar Rassel prassel pling oss med på en tvåspråkig musikalisk resa genom Hanna Lundströms barnpoesiböcker.
Seurasaari Soi! 24.8.2025 klo 18:00-19:00 Isännäntalon pihapiiri
Noora Kauppila: Nostatus
Nostatus on paranemisen ihmettelyä sekä pohdinta kukoistamisen mahdollisuudesta. Esityksessä pölyttäjien äänet, ihmisääni, kantele, äänisuunnittelu ja puvut asettuvat dialogiin itämerensuomalaisen loitsuperinteen kanssa. Teosetsii yhteyttä luontoomme ja kurottuu kohti maailmojen rajoja. Esityksen musiikki on syntynyt mehiläisten kanssa musisoiden ja se pohjaa mehiläispesien vireeseen.
Tanhu-Visan kansantanssiesitys 30.8.2025 klo 14:00-15:00 Antin Aukio
Tervetuloa mukaan seuraamaan Tanhu-Visan iloista ja energistä tanssiesitystä Antin aukiolla.
Helsinkiläiselle Tanhu-Visalle on tärkeää sekä visalaisen tanssiperinteen säilyttäminen että myös uuden luominen perinteitä kunnioittaen.
Tilaisuus järjestetään säävarauksella. Vapaa pääsy.
Seurasaaren seniorit – SYKSY 2025
Ohjelmaa järjestetään joka toinen torstai. Tietoa ohjelmasta päivitetään näille sivuille. Voit laittaa viestiä myös osoitteeseen anna.hamalainen@seurasaarisaatio.fi jos haluat ajankohtaista tietoa Seurasaaren senioreiden ohjelmasta suoraan sähköpostilla.
Seurasaaren seniorit on avoin ryhmä, jossa helsinkiläiset seniorit saavat kokoontua nauttimaan yhdessäolosta ja kulttuurista Seurasaaressa. Tapaamisia järjestetään osallistujien toiveista käsin luonnon ja kulttuurin äärellä. Tilaisuuksien innoittajana on elävä kulttuuriperintö, johon Seurasaari tarjoaa erinomaiset mahdollisuudet. Ryhmään osallistuminen ei edellytä säännöllistä mukanaoloa. Hanketta rahoittaa Helsingin kaupunki.